Terpentyna – jakie są jej główne zastosowania?

0
478
5/5 - (1 vote)

Terpentyna jest dobrze znana w środowisku artystycznym. W malarstwie olejnym stosuje się ją do rozcieńczenia farb oraz mycia pędzli i innych narzędzi. Ponieważ farby olejne – jak zresztą wskazuje ich nazwa – są na bazie oleju, nie da się ich rozcieńczyć wodą. Dlatego też używa się do tego terpentyny. Do czego jeszcze służy terpentyna? Za co jest ceniona? Wyjaśniamy w naszym artykule!

  1. Terpentyna – czym jest? Do czego służy?
  2. Świetny środek do czyszczenia pędzli

Terpentyna balsamiczna to najtańsza, lecz najlepsza możliwość nadania drewnu idealnego podkładu impregnującego i reagującego.

Terpentyna – czym jest? Do czego służy?

Terpentyna to rozpuszczalnik przeznaczony głównie do rozcieńczania farb, lakierów, pozbywania się plam olejnych i czyszczenia zatłuszczonych powierzchni. Terpentyna balsamiczna jest szczególnie przydatna w trakcie prac renowacyjnych, odnawiania starych mebli i konserwacji obrazów, jako rozpuszczalnik i zmywacz. Terpentyna balsamiczna jest też wszechstronnym środkiem czystości i znajdzie swoje zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak: przemysł malarski, artystyczny, konserwatorski, stolarski oraz w wielu innych branżach.

Terpentynę dzieli się na balsamiczną i bezzapachową. Pierwsza to wynik destylacji ropy naftowej, a druga żywicy drzew iglastych z parą wodną. Tę pierwszą cechuje delikatniejszy zapach, ale obie mają toksyczne opary i zaleca się stosować je wyłącznie w dobrze wietrzonych pomieszczeniach. Terpentyna, dostępna między innymi w mbksklep.pl, jest stosowana do:

  • rozcieńczania lakierów,
  • rozcieńczania farb,
  • usuwania plam olejnych,
  • oczyszczania narzędzi
  • czyszczenia powierzchni przed kolejnymi pracami
  • prac stolarskich
  • konserwacji obrazów
  • prac renowacyjnych.

Świetny środek do czyszczenia pędzli

Terpentyna stosowana jest głównie jako rozcieńczalnik farb olejnych oraz do czyszczenia pędzli i narzędzi malarskich. Jest produktem bezbarwnym o balsamicznym zapachu. Używana w malarstwie do rozrzedzania farb olejnych powoduje zmianę tonu koloru, konsystencji i czasu schnięcia. Jest to najczęściej używany środek do mycia pędzli i przyborów malarskich. Jeśli używamy terpentyny do rozrzedzania farb, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: zawsze nakładamy tłuste na chude, czyli warstwę farby rozcieńczonej olejem lnianym na warstwę farby rozcieńczonej terpentyną. Nigdy odwrotnie.

Warto również pamiętać o środkach ostrożności. Terpentynę należy przechowywać w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach z dala od wysokich temperatur i źredł ognia, w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jest to produkt, który działa drażniąco na skórę, oczy i może powodować reakcję alergiczną. Nie wolno wdychać mgły/pary/rozpylonej cieczy. Produkt należy trzymać z dala od dzieci.