4/5 - (1 vote)

Prawidłowe wykonanie izolacji fundamentów to niewątpliwie jeden z najważniejszych etapów budowy, ponieważ ewentualne błędy mogą mieć nie tylko poważne skutki, ale również być trudne w usunięciu. O czym warto zatem pamiętać? Dlaczego dysperbit nie będzie dobrą izolacją fundamentów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

O czym pamiętać wykonując izolację fundamentów?

Jak wspomniano we wstępie prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ ewentualne błędy na tym etapie mogą mieć nie tylko poważne skutki, ale są również trudne do usunięcia. Co warto zatem wiedzieć przystępując do tej czynności? Otóż, istotne jest przede wszystkim to, że izolacje fundamentów muszą chronić budynek przed działaniem wody, która może pochodzić z różnych źródeł. W efekcie należy zastosować ochronę stanowiącą jednocześnie:

  • izolację przeciwwilgociową, która zabezpieczy budynek przed wodą nie wywierającą ciśnienia hydrostatycznego, czyli podciąganą kapilarnie z gruntu bądź opadową;
  • izolację przeciwwodną, która zabezpiecza budynek przed wodą naporową, czyli wody gruntowe zagrażające fundamentom i piwnicom;
  • izolację parochłonną, która zabezpiecza przed parą wodną powstającą wewnątrz budynku.

Czy dysperbit zapewni odpowiednią izolację fundamentów?

Hydroizolacja ścian fundamnetowych wymaga niewątpliwie zastosowania preparatu, który zapewni należytą ochronę przeciwwilgociową, przeciwwodną oraz paroizolację. Czy sprawdzi się w tym przypadku dysperbit, który jest powszechnie stosowany do izolacji fundamentów? Otóż, warto wiedzieć, że jego aplikacja może być niewystarczająca ze względu na to, że jest to bardzo lekka izolacja przeciwwilgociowa przeznaczona do prac dachowych. Nie zapewnia bowiem izolacji przeciwwodnej, a co za tym idzie nie chroni przed przed wodą spływającą ani wodą napierającą na mur. Istotne jest także to, że dysperbit powinien być nakładany w bardzo rygorystycznych warunkach atmosferycznych, ponieważ w innym przypadku może spływać z fundamentów. Wadą jest także niska odporność na UV i mała elastyczność, co powoduje, że przy większej grubości warstwy dysperbit zazwyczaj pęka podczas wysychania. Dlaczego jest zatem powszechnie używany do izolacji fundamentów? Przede wszystkim ze względu na brak fachowej wiedzy oraz niską cenę. Warto jednak pamiętać, że oszczędności na tym etapie mogą być pozorne, ponieważ naprawa źle wykonanej hydroizolacji będzie nie tylko trudna, ale również kosztowna. W związku z tym należy stosować profesjonalne środki do izolacji fundamentów, które są dostępne w ofercie sklepu Suez – Izolacje budowlane.

Dlaczego warto zadbać o dobrą izolację fundamentów?

Dobra izolacja fundamentów jest istotna nie tylko w przypadku budynków posiadających piwnice, ponieważ chodzi nie tylko o przenikanie wody do pomieszczeń podziemnych, ale również ochronę budynku przed wilgocią. Błędnie wykonana hydroizolacja może skutkować kapilarnym podciąganiem wilgoci, co objawi się zawilgoceniem ścian. Z biegiem czasu szkody mogą być jednak jeszcze poważniejsze, ponieważ długotrwałe działanie wody negatywnie wpłynie na stan fundamentów. Istotne jest także to, że mokre fundamenty to duży mostek termiczny, co wpływa nie tylko na rozwój pleśni, ale również straty ciepła w budynku.

Podsumowując należy stwierdzić, że dysperbit to środek, który nie jest wystarczający do wykonania hydroizolacji fundamentów. Nie warto zatem oszczędzać, ponieważ koszty poniesione w przyszłości mogą być znacznie większe.