PVC, czyli polichlorek winylu zaczęto wykorzystywać do produkcji okien stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 30. XX wieku. Wówczas zauważono, że ten trwały i tani materiał ma dobre właściwości izolacyjne, dlatego postanowiono zastosować go do wytwarzania profili okiennych i drzwiowych. Dziś powszechnie używa się PVC, chociaż technologia produkcji zdecydowanie się zmieniła. Jak obecnie produkuje się profile okienne?
Profile PVC do okien i drzwi zdecydowanie wyparły modele wykonywane z innych materiałów. Dlaczego? Ponieważ profile z polichlorku winylu (PVC) są nie tylko trwałe, lecz także łatwe w utrzymaniu czystości, stosunkowo tanie, a przy tym odporne na warunki atmosferyczne i energooszczędne. Dodatkowo mogą mieć różne kształty, kolory i wzory, więc łatwo dopasować je do stylu, w którym budowany jest dom.
Na rynku znajdziemy m.in. profile PVC do drzwi i okien nadające się do wykorzystania w budynkach energooszczędnych i w standardzie pasywnym, o doskonałych właściwościach akustycznych, imitujące okna drewniane czy zapewniające wyjątkowo wysoką wodoodporność.
Jak wytwarza się profile PVC?
Przygotowanie mieszanki i produkcja elementów PVC
Producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych przygotowuje odpowiednio skomponowaną mieszankę surowców, której podstawę stanowi polichlorek winylu w postaci granulatu. Mieszanka może zostać wzbogacona np. o tlenek tytanu zapobiegający żółknięciu ram pod wpływem promieniowania UV.
Mieszanka przechodzi przez głowicę wytłaczającą i kalibratory, przyjmując odpowiednie kształty, a następnie jest chłodzona zimną wodą.
Cięcie profili PVC i komponentów stalowych
Tak przygotowane elementy są cięte zgodnie z określonymi na początku rozmiarami konstrukcji okiennej. Cięcie odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn – to w pełni zautomatyzowany proces – dzięki którym osiąga się wysoką precyzję wykonania profili.
Obróbka profili PVC
Później producent profili PVC do okien przechodzi do obróbki, czyli wykonywania żłobień, otworów i wgłębień, w których instalowane będą klamki, mocowania zawiasów oraz tak zwane elementy dodatkowe. W tym kroku tworzy się również np. otwory odwadniające.
Zgrzewanie ram i skrzydeł okiennych
Gotowe profile wzmacnia się kolejno stalowymi kształtownikami, które wpływają na wytrzymałość okien, a także na utrzymanie stabilności konstrukcji.
Następnie całość zgrzewa się ze sobą przy pomocy specjalistycznych zgrzewarek. Poszczególne elementy rozgrzewane są do odpowiedniej temperatury i ściskane tak, aby stworzyły stałe połączenie.
Montaż elementów dodatkowych
Na koniec producent profili PVC do drzwi taki jak np. firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/) kompletuje i montuje elementy dodatkowe, m.in. okucia montażowe, blokady, zawiasy, klamki itp. odpowiadające za otwieranie i uchylanie okien, a także za inne funkcje. Tak przygotowane profile są przekazywane do oszklenia i ewentualnej regulacji.
Uwaga – przy produkcji profili PVC przeprowadza się szczegółowe kontrole jakości, żeby upewnić się, że gotowy produkt będzie spełniał wszelkie normy.