4/5 - (1 vote)

Lata 50. i 60. to moment zasiedlania (nie zawsze legalnie) opuszczonych nowojorskich fabryk i magazynów, potocznie zwanych loftami. To właśnie one stały się źródłem inspiracji dla projektantów wnętrz na całym świecie. I choć nie każdy może przeprowadzić się do Nowego Jorku, zamieszkać w pofabrycznej kamienicy lub wybudować od zera dom w stylu loftowym, to fanów takiego sposobu aranżacji wnętrz wciąż nie brakuje. Urządzenie mieszkania w bloku w stylu loftowym jest nie tylko możliwe, ale również i dość łatwe.

Styl loftowy w bloku — czy to możliwe?

Dla osób budujących lub remontujących dom, czy urządzających mieszkanie w kamienicy, zastosowanie podłóg z surowego drewna lub betonu, pozostawienie odsłoniętych rur i cegieł, zadbanie o otwartą przestrzeń dzienną i okna sięgające od podłogi do sufitu to świetny sposób na oddanie hołdu inspiracjom z „miasta, które nigdy nie śpi”, a jednocześnie stworzenie nowoczesnego, przyjaznego rodzinie miejsca.

Co jednak, jeśli chcemy stworzyć aranżację w loftowym stylu, ale nie planujemy budowy domu ani zakupu kamienicy w najbliższym czasie, za to mamy do dyspozycji mieszkanie w bloku? Wówczas wprowadzenie do tej przestrzeni kilku kluczowych elementów stylizacyjnych, zastosowanie pewnych sprawdzonych rozwiązań i eksperymentowanie z opcjami przechowywania mogą okazać się świetnym sposobem na nadanie mu loftowego charakteru. Co warto zrobić?

Mieszkanie w stylu loftowym — jak je zaaranżować?

Surowe, oryginalne materiały

Odsłonięte ściany z cegły stały się synonimem estetyki loftów — dlatego jeśli marzy nam się wnętrze w tym stylu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć je też w mieszkaniu. 

Cechą cegieł, którą docenimy wraz z upływem czasu, jest to, że wymagają minimalnej konserwacji, gdy pojawiają się w swojej prawdziwej, niezmienionej formie — nie musisz się więc martwić o ponowne malowanie, łatanie, a tak naprawdę nawet ich czyszczenie (oprócz sporadycznego kurzu).

Większość cegieł w stylu loft zobaczymy raczej w tradycyjnej odsłonie, czyli kolorach takich jak: 

  • czerwony, 
  • szary, 
  • biały,
  • czarny, 

choć możemy postawić na pewne wariacje. Pamiętajmy jedynie o tym, aby pasowały do docelowego stylu aranżacji i wyglądały dość naturalnie.

Drugim, dość klasycznym rozwiązaniem materiałowym we wnętrzach w stylu loft jest beton — możemy pozostawić więc surowe ściany w wielkiej płyty, a także nie zabudowywać rur, np. od grzejników czy wyciągu (okapu). Alternatywą dla betonu może być stiuk wenecki lub ściana w klimacie wabi-sabi, zaś podłogę możemy pokryć żywicą epoksydową. 

Baw się głębią, kolorem, fakturą i detalem 

Większość wnętrz w stylu loft bywa minimalistyczna ze względu na brak ścianek działowych. Zwykle sprowadzają się do jednej, otwartej przestrzeni. Tymczasem w bloku najczęściej mamy do czynienia z dużo mniejszymi metrażami, dlatego warto postawić na kilka dość wyrazistych elementów wystroju.  

Wybierzmy więc elementy, które przyciągają wzrok ze względu na formę, fakturę albo materiały, z których zostały wykonane. Unikatowe lampy, stoliki kawowe, półki, czy regały w stylu loftowym zestawimy razem, aby pobawić się skalą i głębią!

Loft pozwala też na eksperymenty z meblami o różnej fakturze, takimi jak lniana kanapa zestawiona z zamszowym krzesłem lub skórzany puf z tkanym z bawełny dywanem. Aby wybrane elementy nie zestarzały się zbyt szybko, wybierzmy raczej te w neutralnych kolorach, które wzajemnie się uzupełniają.

Sposoby na więcej miejsca: strefowanie

Klasyczne lofty bywają przestronne, czego nie można zwykle powiedzieć o mieszkaniach w bloku. Ograniczona przestrzeń sprawiła, że rozwinięto wszelkie kreatywne rozwiązania w zakresie powiększania przestrzeni — zarówno tej do życia, jak i przechowywania.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania jest oczywiście tworzenie dedykowanej zabudowy, w postaci szaf zajmujących przestrzeń od sufitu do podłogi. Jeśli jednak nie mamy lub nie potrzebujemy garderoby, można skorzystać z otwartego wieszaka, dodając półki na ubrania, których nie chcemy wieszać. Zadbajmy o jednakowe wieszaki i ułożenie ubrań kolorystycznie — dobry efekt wizualny będzie wówczas wzmocniony.

Innym sposobem, wynikającym z konieczności podzielenia, a tym samym zyskania przestrzeni będą drzwi (zrezygnujmy z zabudowy z klasycznymi drzwiami i postawmy raczej na piwotowe lub przesuwne, wykonane z przezroczystego szkła, wydzielając z ich pomocą sypialnię czy garderobę). Dobrym rozwiązaniem w niektórych mieszkaniach będzie też antresola, na której możemy zmieścić łóżko, garderobę lub miejsce do relaksu.

Innymi słowy, do wyznaczania stref funkcjonalnych można użyć przegród ze szklanych pustaków, dwustronnych regałów, podłóg (np. drewniana w salonie, kafle w kuchni) lub różnych kolorów ścian. Meble są również ważnym elementem w tworzeniu iluzji strefowania. Sofa może pomóc w oddzieleniu jadalni od salonu. 

Meble styl loftowy, które sprawdzą się w bloku

Styl loftowy oznacza wykorzystanie najpotrzebniejszych mebli. W zależności od typu loftu (wszak można z powodzeniem dodać do niego nuty boho, glamour czy surowego industrialu) może być ultranowoczesny lub bardzo klasyczny. Połączenia starych i nowych elementów wyglądają tu niezwykle harmonijnie. Tak więc stylowa skórzana sofa w salonie może stać się centralnym punktem przestrzeni na równi z luksusowym stołem i krzesłami z drogim obiciem w jadalni.

Główne wymagania stawiane meblom w stylu loftowym to funkcjonalność i minimalizm. Mniejsze elementy wyposażenia — jak krzesła, pufy, fotele, stoły, wieszaki — mogą być na kółkach, aby można je było swobodnie przesuwać po pomieszczeniu, adekwatnie do bieżących potrzeb. Można wówczas w każdej chwili łatwo wyczarować dodatkową przestrzeń. Jeśli chodzi o materiały, tradycyjnie do loftowych wnętrz wybiera się skórę, stiuk, wysokiej jakości drewno, stal i aluminium z chromowanymi intarsjami. Meble kuchenne w stylu loft także łączą różne tekstury i materiały. Surowe drewniane półki mogą harmonijnie łączyć się z błyszczącą fasadą. Dość często kuchnia będzie połączona z salonem — w takim przypadku wyspa, barek lub sofa pomagają oddzielić różne obszary.

Do sypialni wybierzmy zaś niskie łóżko w jasnych kolorach. Oryginalne łóżko z surowego drewna można również wykorzystać do podkreślenia linii stylu industrialnego.

Oświetlenie w stylu loft

Styl loftowy charakteryzuje się wykorzystaniem różnorodnych elementów oświetleniowych, co dotyczy także przestrzeni aranżowanej w bloku. Za pomocą dużej liczby lamp można nie tylko doskonale oświetlić przestrzeń, ale i podkreślić każdą strefę mieszkalną z osobna. Postawmy więc na żyrandole i lampy wiszące. Nawet w pomieszczeniu z surowym tynkiem, chłodnym betonem i nieobrobionymi cegłami, żyrandol z metalową ramą i szklanym kloszem zazwyczaj jest dobrym wyborem. Podkreśla urok loftowego stylu i stanie się istotnym akcentem salonu lub jadalni. Lampy wiszące są zaś popularne nie tylko ze względu na swoją wyjątkowość, ale również funkcjonalność. Ze względu na swobodnie zwisające przewody są często stosowane w połączeniu z łańcuchami. Takie lampy można łatwo opuszczać i podnosić na żądaną wysokość, tworząc rodzaj girlandy.

Artykuł Sponsorowany