Bary, restauracje, hotele, placówki oświatowe, firmy cateringowe – to tylko przykłady działalności, które bazują na pracy zaplecza kuchennego. W szeroko pojętej gastronomii kluczowe znaczenie ma zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ludzi, wyposażenia i samego budynku. Wynika to z faktu występowania licznych potencjalnych źródeł pożaru w kuchni. Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, konieczne jest wyposażenie zaplecza w odpowiednie gaśnice gastronomiczne. Odpowiednie, czyli jakie? To już wyjaśniamy w naszym artykule.
Popularne rodzaje gaśnic
W profesjonalnej nomenklaturze BHP i PPOŻ nie używa się określenia „gaśnice gastronomiczne” – jest ono wyłącznie zwyczajowe. O tym, czy dana gaśnica rzeczywiście sprawdzi się np. w profesjonalnej kuchni, decyduje rodzaj zastosowanego w niej środka gaśniczego.
Pod tym względem gaśnice dzielimy na trzy podstawowe kategorie:
- Gaśnice proszkowe– zdecydowanie najpopularniejsze, a przy tym stosunkowo uniwersalne. Zastosowany w nich proszek może być wykorzystywany do gaszenia pożarów ABC, czyli ciał stałych, materiałów topniejących pod wpływem wysokiej temperatury, nafty, alkoholu, węgla czy różnego rodzaju tkanin.
- Gaśnice pianowe– czyli przeznaczone do gaszenia pożarów typu ABF. Litera „F” oznacza, że piana, jako środek gaśniczy, może być wykorzystywana do gaszenia pożarów produktów spożywczych, w tym tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.
- Gaśnice śniegowe– nazywane również gaśnicami CO2, wykorzystywane do gaszenia pożarów typu B i C. Idealnie sprawdzają się do zapobiegania rozprzestrzenianiu się pożarów urządzeń elektronicznych i elektrycznych o napięciu poniżej 1000V.
Z powyższego opisu jasno wynika, że kryterium gaśnicy gastronomicznej najlepiej spełniają gaśnice pianowe, o czym decyduje fakt, iż mogą być stosowane do gaszenia pożarów m.in. tłuszczów – a to one stanowią główne zagrożenie pożarowe w profesjonalnych kuchniach.
To warto wiedzieć:
Gaśnice pianowe mogą i powinny być stosowane nie tylko w kuchniach przemysłowych i profesjonalnych, ale także domowych, w których również występuje realne zagrożenie zapalenia się np. tłuszczu.
Pamiętajmy również, że czynnikiem ryzyka pożarowego są nie tylko produkty spożywcze i wysoka temperatura tłuszczów, ale także urządzenia elektryczne i zasilane paliwem gazowym, jak kuchenki, płyty grzewcze, mikrofale, piece konwekcyjne etc.
Popularne pojemności gaśnic gastronomicznych
Gaśnice gastronomiczne są dostępne w wielu wariantach pojemności, a wybór konkretnej zależy od indywidualnej oceny zagrożenia pożarowego. Najczęściej wykorzystywanym standardem w profesjonalnej gastronomii są gaśnice o pojemności 2 kilogramów. Z kolei do kuchni domowych zwykle wybiera się gaśnice 1-kilogramowe.
Gdzie wykorzystuje się gaśnice gastronomiczne?
Gaśnice gastronomiczne to jedne z najważniejszych akcesoriów przeciwdziałających ryzyku rozprzestrzenienia się pożaru np. gorącego oleju. Pozwalają ugasić pożar, odcinając dopływ tlenu do ognia oraz zwilżając bezpośrednie otoczenie źródła zagrożenia.
Takie gaśnice najczęściej znajdziemy w:
- Barach, restauracjach i innych lokalach gastronomicznych;
- Punktach sprzedaży żywności na wynos;
- Firmach cateringowych;
- Kuchniach szkolnych i przedszkolnych;
- W zakładach produkcji żywności;
Więcej o gaśnicach gastronomicznych, w tym ich zastosowaniu, czytaj w artykule na stronie internetowej https://sorbex.pl/sklep/14-gasnice.
Gdzie można kupić gaśnice gastronomiczne?
Gaśnice gastronomiczne są dostępne w specjalistycznych sklepach z artykułami BHP i PPOŻ. Na szczęście nie musisz tracić czasu na szukanie takiego sprzedawcy w okolicy. Wystarczy zrobić zakupy w Internecie – wygodnie, szybko, w korzystnej cenie i z gwarancją szybkiej wysyłki pod wskazany adres.
Czołowym sprzedawcą gaśnic i innych akcesoriów PPOŻ jest firma SORBEX.