Zmiany klimatyczne powodują coraz większe zainteresowanie funkcją chłodzenia budynków. Długotrwałe upały sprawiają, że zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach latem staje się tak samo ważne, jak ich ogrzewanie zimą. W tym celu od lat skutecznie stosowane są systemy klimatyzacji domowej typu split. Na rynku dostępne są również alternatywne rozwiązania, takie jak mini klimatyzatory. Czy warto na nie postawić? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Z tekstu dowiesz się:
- czy montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania,
- czy mini klimatyzatory to lepsze rozwiązanie niż klimatyzacja do mieszkania w bloku,
- dlaczego klimatyzacja w bloku na balkonie to lepsze rozwiązanie.
Klimatyzacja w blokach – czy jest możliwa?
Oczywiście, jednak montaż klimatyzacji w bloku często wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Instalacja jednostki zewnętrznej klimatyzacji typu split bezpośrednio na elewacji budynku wielorodzinnego może zostać uznana za nieuprawnioną ingerencję w część wspólną obiektu. Sam zakup takiego urządzenia jest zaś możliwy wyłącznie przez osoby dysponujące stosownymi uprawnieniami f-gazowymi wydawanymi przez urząd dozoru technicznego. Klimatyzatory typu split, jak te od marki Saunier Duval wymagają bowiem profesjonalnego montażu i właściwego połączenia obydwu jednostek urządzenia – wewnętrznej i zewnętrznej.
Ponadto całkowity koszt montażu klimatyzacji w bloku może wynosić od około 4000 zł do 9500 zł, w zależności od czynników, takich jak liczba jednostek czy warunki montażu. Warto również uwzględnić dodatkowe wydatki na konserwację i ewentualne naprawy w przyszłości.
Klimatyzacja w bloku czy mini klimatyzatory – na które rozwiązanie warto się zdecydować?
Z wyżej wspomnianych powodów wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych rozważa alternatywne możliwości, takie jak klimatyzatory przenośne. Są to urządzenia z fabrycznie zamkniętym układem chłodniczym i w związku z tym do ich zakupu nie są wymagane żadne specjalistyczne uprawnienia.
W porównaniu do klimatyzacji typu split są stosunkowo niedrogie i dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Jedynym kosztem całej inwestycji jest sam zakup urządzenia, ponieważ mini klimatyzatory wymagają zaledwie minimalnych czynności instalacyjnych, które z powodzeniem może szybko wykonać każdy nabywca. Podobnie jak lodówka są to produkty przeznaczone do podłączenia na wtyczkę, bezpośrednio do gniazdka elektrycznego 230 V.
Mini klimatyzatory – poznaj więcej zalet popularnego rozwiązania:
- Mobilność – przenośne mini klimatyzatory są kompaktowe i zazwyczaj wyposażone w kółka, co ułatwia ich przemieszczanie w dowolne miejsce.
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – dzięki temu, że urządzenia znajdują się wewnątrz pomieszczeń, nie są narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczenia powietrza, owady, opady deszczu czy promieniowanie słoneczne.
- Brak ingerencji w konstrukcję budynku – montaż mini klimatyzatora nie wymaga żadnych zmian w strukturze budynku, co czyni go idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza w wynajmowanych mieszkaniach.
Czy mini klimatyzatory mają jakieś wady?
Niestety klimatyzacja przenośna posiada także istotne wady, które znacząco ograniczają jej zastosowanie. Każdy klimatyzator podczas pracy w funkcji chłodzenia wytwarza ciepło, które należy odprowadzić. W przypadku klimatyzatorów typu split, agregat znajduje się zawsze na zewnątrz budynku, dlatego odprowadzane ciepło nie oddziałuje na chłodzone pomieszczenia. Zestawy z klimatyzatorami przenośnymi są wyposażone w specjalną rurę służącą do odprowadzenia gorącego powietrza przez okno. W związku z tym okno musi być stale uchylone, co sprawia, iż do pomieszczenia napływają gorące powietrze z zewnątrz, hałas i owady. Istnieją specjalne uszczelki okienne pozwalające zredukować powyższe uciążliwości, jednak w dalszym ciągu zamknięcie okna nie jest możliwe. Rura z gorącym powietrzem stanowi także niechciany grzejnik. Te dodatkowe, niechciane ciepło powoduje większe zapotrzebowanie energetyczne.
Kolejną wadą jest generowanie dużego natężenia hałasu. Cały układ chłodniczy urządzenia wraz ze sprężarką znajduje się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia, dlatego w trakcie pracy klimatyzatora sen i odpoczynek mogą się okazać bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Mini klimatyzatory zwykle posiadają również gorszą wydajność i cechują się niższą efektywnością energetyczną niż tradycyjna klimatyzacja.
W związku z powyższym zastosowanie przenośnych klimatyzatorów ogranicza się głównie do miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie klimatyzatorów typu split – do obiektów użytkowanych przejściowo, wynajmowanych lub takich, gdzie hałas nie jest przeszkodą.
Montaż klimatyzacji w bloku – poznaj skuteczne rozwiązanie na walkę z upałami
Skuteczna klimatyzacja w bloku to przede wszystkim tradycyjne klimatyzatory typu split. Ich montaż można stosunkowo łatwo przeprowadzić, wykorzystując do tego celu balkon. Agregat umieszczony na amortyzujących drgania stopach montażowych instalowany jest zwykle bezpośrednio na posadzce balkonu, a do połączenia z jednostką wewnętrzną wymagany jest jedynie niewielki przewiert w ścianie o średnicy ok. 60 mm.
Na rynku istnieją klimatyzatory przykładowo marki Saunier Duval przystosowane zarówno do funkcji chłodzenia, jak i grzania. To dobry sposób na szybkie podgrzanie pomieszczenia, szczególnie w okresach przejściowych, gdy nie pracuje jeszcze układ centralnego ogrzewania. To także świetne rozwiązanie dla domków letniskowych – nawet najprostszych obiektów, które nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania. Wystarczy jedynie zasilanie energią elektryczną. Jednocześnie koszty eksploatacji klimatyzatorów w funkcji grzania są niższe niż kotłów elektrycznych. Nic dziwnego – z technicznego punktu widzenia są to pompy ciepła typu powietrze – powietrze.