Budowa domu to marzenie wielu osób. Proces ten wymaga jednak nie tylko sporych nakładów finansowych, ale i ogromnej cierpliwości. Od momentu wyboru projektu po oddanie kluczy do gotowego budynku, mija wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Czy da się jednoznacznie określić, ile czasu potrzeba na postawienie domu? Jakie czynniki wpływają na długość budowy i co może ją opóźnić? W tym artykule przyjrzymy się kwestiom, które determinują jej tempo.
Od czego zależy czas budowy domu?
Czas trwania prac budowlanych uzależniony jest od kilku kluczowych czynników. To przede wszystkim materiał wykorzystywany do budowy, załatwianie formalności budowlanych oraz zaangażowanie ekipy, która realizuje projekt.
Technologia budowy domu
Technologia to nic innego jak główny budulec wykorzystywany podczas budowy. Dzielimy ją na:
- Murowaną – to najbardziej popularna technologia z użyciem cegieł, pustaków lub bloczków. Charakteryzuje się dużą trwałością i dobrą izolacją termiczną, ale wymaga więcej czasu.
- Szkieletową – konstrukcja oparta na drewnianym lub stalowym szkielecie. Jest szybka w budowie, dobrze izoluje ciepło, choć może być mniej trwała, niż budynki murowane.
- Prefabrykowaną – ta technologia do budowy domu wykorzystuje gotowe elementy, które montowane są na miejscu. Budowa jest szybka, ważna jest jednak jakość użytych materiałów.
- Z bali – ze względu na prosty, naturalny wygląd i ekologiczność, domy budowane z drewnianych bali z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Mają dobrą izolację, ale wymagają odpowiedniej konserwacji. Ich wykorzystanie sprawia też, że cały proces przebiega stosunkowo szybko.
Formalności i pozwolenia budowlane.
Dopełnienie formalności niezbędnych do budowy domu może zająć około 6-12 miesięcy. Na dokładny czas wpływa dostępność urzędów oraz specyfika działki i projektu domu. Przed rozpoczęciem stawiania nowego lokum musimy uzyskać szereg dokumentów. To między innymi:
- decyzja o warunkach zabudowy,
- mapa geodezyjna, do celów projektowych,
- pozwolenie na budowę,
Po tym wszystkim należy jeszcze zgłosić rozpoczęcie robót do nadzoru budowlanego.
Ekipa budowlana, materiały i nadzór nad postępem prac.
Dostępność na rynku profesjonalnej ekipy budowlanej może być ograniczona. Warto więc już z wyprzedzeniem zatrudnić doświadczonych specjalistów, w tym kierownika budowy. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko opóźnień i problemów technicznych, a także zyskamy pewność, że wszystkie etapy będą zgodne z przepisami budowlanymi.
Co oznacza zakończenie budowy domu?
Formalnie budowa domu jest zakończona, gdy uzyskamy pozwolenie na użytkowanie lub złożymy zgłoszenie zakończenia budowy do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego. W tym celu musimy zgromadzić pełną dokumentację powykonawczą. Będziemy również musieli wspólnie z kierownikiem budowy dokonać odbioru technicznego budynku. Jeśli w trakcie budowy wprowadziliśmy istotne zmiany w projekcie, musimy dodatkowo uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku. To zaś wiąże się z przeprowadzeniem kontroli przez inspektora nadzoru.
Etapy budowy domu – harmonogram prac budowlanych
Budowa domu to złożony proces, który obejmuje kilka etapów.
- Stan zerowy – obejmuje prace ziemne, czyli przygotowanie terenu pod budowę, wykop fundamentów, prace związane z odwodnieniem działki.
- Stan surowy otwarty – to najważniejszy etap budowy domu, czyli ściany i dach. Te pierwsze stanowią konstrukcję budynku. Montaż dachu i wybranego pokrycia dachowego to z kolei etap wieńczący stan surowy otwarty i zabezpieczenie budynku przed opadami.
- Stan surowy zamknięty – to etap, w którym wykonuje się montaż stolarki okiennej i drzwiowej. To również czas na ukończenie prac dachowych, w tym montaż orynnowania i niezbędnych obróbek blacharskich.
- Prace wykończeniowe – zakres prac wykończeniowych obejmuje montaż instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej i termicznej. To także etap pokrycia ścian i sufitów tynkami wewnętrznymi, montaż posadzek oraz armatury sanitarnej.
Harmonogram prac budowlanych może się znacząco różnić w zależności od technologii budowy oraz różnych czynników wpływających na tempo prac. Dobrze przygotowany, powinien być elastyczny i uwzględniać margines czasowy na nieprzewidziane opóźnienia, np. problemy z dostępnością materiałów budowlanych lub płynnością finansową. Także skomplikowane projekty, np. domy pasywne lub energooszczędne, mogą wymagać dodatkowych prac i precyzyjnego montażu, co wpływa na wydłużenie czasu realizacji.
Średni czas budowy domu
Aby określić średni czas budowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim technologię, której użyto. Ma ona na to istotny wpływ, ponieważ różne metody konstrukcji wymagają innych etapów, materiałów i procesów.
- Budowa murowana – wymaga dłuższego czasu na wznoszenie konstrukcji i schnięcie materiałów (np. betonu, tynków), co może wydłużyć czas budowy. Przy założeniu, że reszta przebiega sprawnie, cały proces trwa zwykle od 12 do 24 miesięcy.
- Budowa szkieletowa lub drewniana – jest szybsza, szkielet można zmontować bowiem w kilka tygodni. Jeżeli posiadamy zgraną ekipę, i szybko załatwimy formalności, cały proces może potrwać od 6 do 12 miesięcy.
- Prefabrykacja – przyspiesza budowę, ponieważ elementy domu są produkowane w fabryce i montowane na placu budowy. Budowa może zająć tutaj zaledwie 3-6 miesięcy.
Na długość budowy domu mają wpływ również warunki pogodowe. W przypadku konstrukcji murowanej i deszczu, mrozu lub silnych wiatrów mogą wystąpić opóźnienia. Domy prefabrykowane lub szkieletowe nie wymagają schnięcia, co umożliwia szybszy postęp prac.
Kupno domu od dewelopera jako szybkie rozwiązanie
Jeśli zależy nam na czasie i komforcie, dobrym rozwiązaniem może być zakup domu od dewelopera. Przykładem może być tutaj oferta ze strony https://3cityestate.com/. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należy szybka dostępność — gotowy dom możemy nabyć i zamieszkać w nim niemal od ręki. Jego kupno to także mniej formalności. Deweloper odpowiada bowiem sam za uzyskanie pozwoleń, wybór ekipy budowlanej, standardowe wykończenie i dokumentację.